Pred tým, než odídete

Dovoľte mi vás pozvať na naše sociálne siete.

Telefon ikona Zavolajte nám ihneď
Mimik by Mick logo Objednajte sa TERAZ
Telefon ikona

Bielenie zubov alebo prečo zuby žĺtnu?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo nemáme od prirodzenia zuby biele ako vápno? Prečo niektorí ľudia majú belšie zuby ako iní? Alebo prečo nás priťahujú viac ľudia so žiarivým úsmevom? Dočítate sa nižšie.

Vnútorné a vonkajšie žltnutie zubu

Každý zub má svoju farbu, ktorú prirodzene určuje zloženie jeho tkanív, menovite teda zubovina a sklovina. Pri ich vývoji dochádza k vplyvu faktorov (choroby, lieky, strava matky), ktoré môžu sfarbiť tieto tkanivá. Počas života sa zase zuby opotrebovávajú a malé štrbiny, ktoré tým vznikajú, slúžia ako vstupná brána pre všetky pigmenty, ktoré sú obsiahnuté vo všetkom, čo do úst dávame. Tie nám po určitom času môžu zafarbiť naše zuby. Bielením dokážeme tieto pigmenty zo zuba „vytiahnúť“.

Pasty s aktívnym uhlím sa tešia popularite, čo je pravdy na tomto trende?

Existujú rôzne prostriedky, ktoré dokážu tento efekt dosiahnuť, ideálne bez nezvratného efektu na tkanivá zuba. Jedným z nich sú pasty s aktívnym uhlím. Je ale nutné si uvedomiť, že neexistujú žiadne relevantné štúdie, ktoré poukazujú na ich priamy vplyv na organizmus. V zásade sú oveľa menej šetrné k zubom ako konvenčné bielenie a takpovediac ich viac odierajú. Nemali by ste ich používať často a hlavne dlhodobo. Taktiež problémom týchto pást je, že akonáhle sa prestanú používať, ich efekt sa relatívne rýchlo stráca a je nutné ich používať každodenne. Trvalo biely úsmev dokážeme dosiahnúť len vedecky overenými metódami.

Aké poznáme druhy bielenia zubov?

Rozlišujeme medzi viacerými druhmi bielenia zubov. Chemické, svetlom indukované, domáce, ambulantné alebo kombinované. Je na lekárovi alebo hygienikovi, aký spôsob si zvolí.

Kto Vám môže bieliť zuby?

Bieliť si zuby môže v zásade každý sám na vlastnú zodpovednosť. Je množstvo produktov, ktoré sú aj v dnešnej dobe voľne predajné, ale vždy je lepšie sa poradiť s odborníkom. To znamená, že by to mal byť buď zubný lekár alebo zubný hygienik. Nik iný nemá adekvátne vzdelanie a právne povedomie v tomto smere. Hoc aj keď v európskej únii máme asi najprísnejšie pravidlá, spoločnosti nemajú vyslovený zákaz predaja menej bezpečných prostriedkov, ktoré by mohli zuby poškodiť.

Čo zvážiť predtým ako si dáme vybieliť zuby?

Bielenie má aj svoje obmedzenia. Príkladom je dovŕšenie 18tich rokov, hoc po konzultácií s lekárom môže zvážiť, že aj neplnoletý pacient je vhodný na bielenie zubov.

Ako prebieha samotný proces bielenia zubov?

V prvom rade musí lekár správne nastaviť spôsob bielenia zubov. Inak sa bielia mŕtve a inak živé zuby. Mŕtve zuby sa bielia metódou walking bleach, a to tak, že sa pasta zavedie do vnútra zuba a pacient po dobu cca 1 týždňa “nosí” tento gél v zube. Efekt sa následne skontroluje a ukáže sa,či bielenie bolo úspešné, respektíve, či zub je správne ošetrený a práve to nie je prekážkou pre bielenie. Práve na živé zuby má efekt chemické alebo svetlom indukované bielenie, ktoré už bolo spomenuté.

Dôležitým faktom tiež je, že zubné náhrady sa pri bielení nevybielia, takisto ani biele plomby. Na to je treba myslieť aj pri prípadných plánovaniach rekonštrukcie chrupu.

Inak bielenie nemá kontraindikácie, ale samozrejme je dôležité poznať systém, ktorým sa zuby bieliť budú, aby nedošlo, hlavne pri nepovolených vysokých koncentráciách bielidiel k nezvratnému poškodeniu tvrdých tkanív. Niektoré systémy môžu mať obmedzenia v zmysle stravovacích návykov, ale ide iba o zhoršenie efektu bielenia pri ich nedodržaní.

Znova pripomínam , že v procese by samozrejme mala najprv prebehnúť konzultácia, aby lekár dokázal určiť o aký typ bielenia pôjde. V určitých prípadoch je potrebné zobrať odtlačky, na výrobu špeciálnych nosičov bieliacich gélov.

Akú metódu používa zubná klinika MIMIK?

Používame systém Purewhitening, v ktorom druhá fáza zahŕňa domáce bielenie, kde pacient nosí bieliaci gél počas noci po dobu 2 týždňov. Následne sa zuby vybielia v ambulancii, čo trvá zhruba 60 minút a nakoniec si dobieli zuby ešte sám počas dňa po dobu niekoľkých dní, aby sa vybielili aj oblasti zubov, odkiaľ sa gél vytlačí. Mnohý z nás v noci zuby zatínajú a to gél vytláča. Náš systém je maximálne bezpečný a trvalý, to znamená, že ho stačí absolvovať raz a následne stačí, ak si človek udržiavacím gélom osvieži bieliaci efekt raz za 2-3 mesiace. A čo je veľký benefit, nekladie žiadne obmedzenia v strave a fajčení.

Ako si udržať biely úsmev čo možno najdlhšie?

Vo všeobecnosti platí, že ak chceme, aby sa naše zuby farbili čo najmenej, mali by sme sa vyhnúť potravinám a návykom, ktoré zuby najviac farbia, a to napríklad: červené víno, sladené farebné nápoje, čaje, káva a fajčenie ale aj iné. Dodržiavať správnu hygienu a pravidelné prehliadky u zubného lekára.

Máte pocit, že Vaše zuby už dlhšie potrebujú „druhý dych?“ Biele zuby a žiarivý úsmev sú alfou a omegou vysokého sebavedomia a nepriamo súvisia aj so zdravím ústnej dutiny. Kontaktujte ma prostredníctvom správy alebo mi zavolajte a dohodneme si termín konzultácie, ktorá je prvým krokom na ceste k bielemu úsmevu.

Problémy so zubami? Odborná a kvalitná zubná pomoc v Poprade.
Zavolajte nám ihneď
+421 910 722 635
Zubná ambulancia a zubár Mimik by Mick
Verím, že ste našli všetky potrebné informácie.

Až by nie, tak neváhajte kontaktovať Mimik by Mick ambulanciu, stačí napísať.

Napište nám
Nenašli ste čo ste hľadali?
Zubná ambulancia a zubár Mimik by Mick
Nenašli ste čo ste hľadali?

Neváhajte a kontaktujte zubnú ambulanciu Mimik by Mich ešte dnes.

Zavolajte nám
dp Marketing Group

Táto webová stránka bola nadizajnovaná a vytvorená spoločnosťou dp Marketing Group s. r. o.