Fluoridy sú nevyhnutnou súčasťou zubných doplnkov a stravy pre zachovanie zubného zdravia u ľudí.
Čo sú to fluoridy?
Fluoridy sú negatívne nabité ióny prvku, ktorý sa nazýva fluór. Fluór je prvok, ktorý sa ale do ľudského tela nemôže v bežnom spôsobe života dostať. V akej forme sa však do tela dostať môže, alebo sa v ňom už nachádza, sú práve fluoridy. Tie sa viažu do zlúčenín spolu s vápnikom, sodíkom a inými prvkami, ktoré sú schopné následnej interakcie s ľudským tkanivom.
Kde všade fluoridy nájdeme a prečo sú dôležité?
Fluoridy sa bežne nachádzajú napríklad v soli, vode alebo práve v zubných pastách či vodách. Sú dôležité práve preto, lebo sa výborne viažu na tvrdé tkanivá ľudského tela a pre zubné lekárstvo dôležitú zubnú sklovinu. Tá je tvorená bežne z kryštálov tzv. Hydroxyapatitu, ktorý je dobre odolný voči kyselinám baktérií v ústach a bránia vzniku zubného kazu.
Fluoridy prichádzajúce do ľudského organizmu sa dokážu do tohto hydroxyapatitu zabudovať a vytlačiť hydroxylovú skupinu. Tým z hydroxytapatitu vzniká fluórapatit. Takéto kryštály sú oveľa odolnejšie voči už spomínaným baktériám. K takejto výmene dochádza priamo v slinách dutiny ústnej a prispieva to k tzv. remineralizácii zubného tkaniva.
Ich príjem je nevyhnutný pre dobré ústne zdravie. Úplne najdôležitejší je ich príjem od 6teho do 16teho roku života, kedy dochádza k prerezávaniu trvalých zubov. Samozrejme aj v neskoršom veku sú veľmi dôležité. Práve z dôvodu mineralizácie a odolnosti zubov sú fluoridy také dôležité. Nie je treba sa im vyhýbať, práve naopak, odporúčam si kupovať prípravky, pasty, vody, ktoré ich obsahujú. Chápem, že existuje množstvo zdrojov, ktoré môžu viesť k názoru, že fluoridy sú pre nás jedom a do určitej miery majú pravdu, nakoľko, tak ako iné látky, majú svoje hraničné množstvá.
Jedná sa však rádovo o desiatky gramov fluoridových zlúčenín, kedy je, aspoň z hľadiska zubných pomôcok, takmer nemožné dospieť k týmto množstvám. Mohlo by k tomu dôjsť skôr pri pití z neznámeho vodného zdroja s vysokým obsahom fluoridov, alebo, keby sme pasty jedli ako čokoládu, čo ale dúfam nie je problém žiadneho človeka.
V zriedkavých prípadoch môžu fluoridy vyvolávať niečo ako alergickú reakciu prejavujúcu sa zápalom ústnych kútikov, čo sa dá ale ľahko vylúčiť po tom, ako pacient vysadí fluoridové zubné doplnky ústnej hygieny.
Ako si vybrať tú správnu zubnú pastu?
Pri výbere zubnej pasty sa riaďte tým, čo nájdete na zadnej strane každej pasty alebo vody a síce jej zložením. Určite siahnite po fluoridovej verzii, ale nakoľko tie bežné sú takmer všetky s ich obsahom, nemáte veľmi šancu netrafiť. Či už je to Elmex, Sensodyne, Colgate atď, všetky tieto zložky obsahujú. Nepreháňajte to s ich množstvom pri umývaní zubov. Úplne postačuje 1- 2-cm pásik na zubnej kefke. Po umytí ústa poriadne vypláchnite a zázrak je hotový.
Pre tých, ktorý majú citlivejšie zuby, alebo potrebujú zlepšiť hygienu, odporúčam na intenzívnejšiu fluorizáciu Elmex gél, ktorý obsahuje zvýšené množstvo fluoridov. Tento gél sa ale používa iba raz týždenne po umytí zubov, najlepšie pre spaním. Keďže sa jedná o doplnkový prostriedok, odporúčam si najprv prečítať príbalový leták, kde sa dajú nájsť všetky informácie o postupe používania.